Demokrisitianët e Merkelit fituan në zgjedhjet në Rajnën Veriore – Vestfali

Published on 15-05-2017

merkel-2-780x439

Demokristianët e kancelares gjermane Angela Merkel fituan në zgjedhjet e djeshme rajonale në krahinën federale Rajna Veriore – Vestfalisë, njoftoi DPA.

Sipas rezultateve fillestare, Unioni konservativ krisitandemokrat (CDU) i Merkelit fitoi 33 për qind nga votat, Partia majtiste qendrore Socialdemokrate e Gjermanisë (SPD) fitoi 31,2 për qind.

Fitorja e CDU-së në krahinën më të banuar gjermane e përforcoi pozitën e Merkelit në tentimin e saj të fitojë mandatin e katërt në zgjedhjet federale në shtator.

Muajt e fundit partia e saj fitoi në zgjedhjet edhe në dy krahina Sar dhe Shlezvig Holshtajn.

Enjoyed this video?
merkel-2-780x439
"No Thanks. Please Close This Box!"