FOTO/ Zbulohet miqësia e Ledri Vulës me këngëtarin e njohur

Published on 20-06-2017

Është e vështirë të imagjinohet ekzistenca tejet e zymtë e një të burgosuri në një kamp burgu në Korenë e Veriut.

Të privuar nga ushqimi, ata janë të detyruar të hanë minj dhe bretkosa për të mbijetuar, ndërsa në qelitë e tyre ka masivisht morra. Rrahjet barbare janë të zakonshme dhe torturat shpesh janë fatale.

Pastaj vjen puna e vështirë, tërheqja e plugut nëpër fusha për 12 orë në ditë. Janë të paktën 200,000 viktima në kampet e internimit të sundimit despotik të Kim Jong-un. Kampet patrullohen  roje me pushkë automatike, granata dore dhe qenë të trajnuar.

Të burgosurit, transmeton oranews, janë të privuar në mënyrë rutinore nga uji dhe tortura ushqimore përfshin “privimin e gjumit, rrahjet me shufra hekuri ose shkopinj, shkelma dhe goditje me shuplaka, dhe të detyruar të ulur ose të qëndrojë për orë të tëra”.

Të burgosurve u lejohet vetëm një palë rroba, me të cilat jetojnë derisa vdesin si dhe pa sapun, çorape, veshmbathje apo peceta sanitare.

Një kamp – kampi i përqendrimit Hoeryong – i njohur si “Kampi 22” u mbyll në vitin 2012 pasi një gardian u largua, por shkeljet ekstreme të të drejtave të njeriut përfshirë torturën rutinë, punën e detyruar dhe eksperimentet mjekësore njerëzore. Dëshmitë përshkruajnë abortet e detyrua, dhe shpesh të burgosurit detyrohen të hapin varret e tyre.

Enjoyed this video?
auto_Ledri_VUla1497982952
"No Thanks. Please Close This Box!"