Haradinaj në dorën e Listës serbe dhe të Vuçiqit

Published on 30-09-2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj nuk pritet të marrë ndonjë vendim për shkarkim të ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo.

Ministri Rikalo akuzohet publikisht nga disa banorë të lagjes Dardania për tortura ndaj shqiptarëve gjatë luftës në Kosovë.

Kryeministri Haradinaj menjëherë pas akuzave në njoftim për opinionin publik ka thënë senuk ka asnjë të dhënë se ai ka qenë i përfshirë në veprimet e tilla.

Analistët politik thonë se Haradinaj nuk mund të shkarkoj ministrin Rikallo, pasi që qeveria që ai udhëheq është në dorën e Listës serbe dhe të presidentit serb, Aleksandër Vuciq.

Analisti politik Jeton Kelmendi thotë për “Bota sot” se Ramush Haradinaj nuk guxon të rrëzoj ministrin Rikallo.

“Kjo interpelancë është e thirrur vetëm sa për t’ia marr fytyrën Ramush Haradinajt, sepse Haradinaj është në dorën e Listës serbe dhe të Vuçiqit. Natyrisht se ai nuk guxon të shkarkoj Rikallon, sepse duke shkarkuar atë do të shkarkoj edhe vetën. Prandaj, kjo interpelancë është për ta vënë në siklet kryeministrin Haradinaj”, thotë Kelmendi.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni të Shtunën dhe të Dielën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot”)

Enjoyed this video?
auto_ramb1506712927
"No Thanks. Please Close This Box!"