Hojt Ji: Nacionalizmi dhe ndikimi rus në Ballkan po rriten

Published on 18-05-2017

Do të punojmë me kryeparlamentarin e ri në Maqedoni për përparimin e Maqedonisë në rrugën europiane, ka deklaruar Hojt Ji- zv/ndihmës sekretari i shtetit amerikan për Europë dhe Euroazi, transmeton Lajmpress.

“I bëjmë thirrje pushtetit që ta zbardh dhunën në Kuvend ndaj deputetëve pas zgjedhjes së kryeparlamentarit dhe përgjegjësit të përgjigjen para drejtësisë. Tensionet etnike në Ballkan prapë po rriten. Dhuna në Maqedoni tregon për seriozitetin e problemeve politike. Nacionalizmi në rajon është në rritje”, deklaroi Ji, duke paralajmëruar ndikimin rus- me mjete financiare dhe politike.

Enjoyed this video?
hojt-ji-640x427
"No Thanks. Please Close This Box!"