Manjati i minierave dhuron miliona euro për kancerin dhe arsimin

Published on 22-05-2017

Manjati australiani minierave Andreë Forrest dhe gruaja e tij, Nicola, kanë njoftuar se do të dhurojnë 229 milionë euro për bamirësi.

Kryeministri Malcolm Turnbull tha se donacioni ishte “dhurata më e madhe filantropike” në historinë e kombit dhe më i madhi nga një australian.

Paratë do të financojnë kauza të rëndësishme duke përfshirë hulumtimin e kancerit dhe arsimin universitar.

Forrest në fakt ka një histori të gjatë aktesh bamirësie, raporton “BBC”

Sipas “Forbes” mandati vlerësohet të ketë një pasuri prej  5.8 miliardë dollarësh./SYRI.net/ 

Enjoyed this video?
auto__96152304_gettyimages-1532164521495450053
"No Thanks. Please Close This Box!"