Shtatë mënyra që ta zgjidhni problemin me flokët e yndyrshme

Published on 02-08-2017

Keni provuar mjete të ndryshme dhe nuk ju kanë ndihmuar fare që të zgjidhni problemet me flokët e yndyrshme? Tani zbatoni disa prej këtyre këshillave të thjeshta, por efikase.
Ngjyrosni flokët
Ngjyra për flokë është në kimikat i cili ngre flokët nga maja e kokës, gjë që pengon krijimin e yndyrës. Floktarët e njohur botërorë konfirmojnë efikasitetin e kësaj këshille.
Shpëlani flokët me uthull
Uthulla, çaji dhe lëngu i limonit, të tëholluar në ujë ndihmojnë në zvogëlimin e yndyrës, sepse përmban thartinë tanine.
Qulli nga tërshëra për ta bërë maskën
Qulli i tërshërës është trajtim i shkëlqyeshëm për flokët e yndyrshme, sepse thith yndyrën nga rrënja. Veç kësaj, është efikase edhe kundër zbokthit dhe zvogëlon të kruarit. Nëse jeni për ngut mund ta hidhni qullin e tërshërës në flokë dhe pastaj t’i krihni me krehër.
Bëni kaçurrele
Flokët kaçurrele (me tallaze) pengojnë zgjerimin e zbokthit. Kur flokët tuaj janë të rrafshëta, asgjë nuk mund të pengojë yndyrën natyrore që të rrëshqasë flokëve teposhtë.
Prodhime nga çaji i nenexhikut
Çaji menta është i shkëlqyeshëm për flokë të yndyrshme. Prandaj, përdorni shamponët dhe regjeneruesit të cilët përmbajnë ekstrakt të kësaj bime, transmeton Telegrafi.
Përdorni bebi-pudër apo kakao
Bebi pudra është opsioni më i mirë për vajzat që kanë flokë të shndritshme. Vetëm hidheni në flokë dhe fërkoni në rrënjë dhe do të bindeni se si do ta thithë tepricën e yndyrës. Në qoftë se keni flokë ngjyrë të errët, të njëjtin veprim bëjeni, por me kakao.
Lani çdo të dytën ditë
Larja e shpeshtë me shampon yndyrën e shtresohen gradualisht, sepse sa më shumë që të përdorni shamponin, lëkura prodhon edhe më shumë yndyrë. Prandaj përpiquni që flokët t’i lani në çdo të dytën ditë. /Telegrafi/

Enjoyed this video?
flok
"No Thanks. Please Close This Box!"