Therret me thikë i riu 15 vjeç në një xhami, dyshohet për sulm fetar

Published on 03-10-2017

Syed Hasan, i cili është 15 vjeç, është në gjendje kritike pas sulmit të dyshuar jashtë një xhamie Shia në Birmingham.

Një burrë u akuzua pasi një djalosh 15 vjeçar u godit me thikë jashtë një xhamie Shia në qytetin qendror të Birminghamit, raportoi “Al Jazeera”, transmeton Periskopi.

Dominik Palmer, i cili është 29 vjeç, pritet të paraqitet para magjistratëve të hënën, duke u akuzuar për vrasjen në tentativë të Syed Hasanit të premten në Xhaminë e Idaara Maarif-e-Islam Hussainia në zonën e Vogël të qytetit të Heathit.

I riu, i cili kishte festuar ditëlindjen e tij dy ditë para incidentit, është në gjendje kritike me plagë në qafë.

Mendohet se sulmuesi i dyshuar ka jetuar në të njëjtën rrugë ku ndodhet xhamia.

“Ky ishte një incident tragjik dhe mendimet tona janë me familjen në këtë kohë të vështirë”, tha Inspektori Detektiv Jim Colclough.

“Hetimi ynë po vazhdon ndërsa ne punojmë për të përcaktuar rrethanat e asaj që ndodhi, kështu që ne mund t’i sigurojmë familjes së tij përgjigjet që u nevojiten”, shtoi ai.

Më parë, Colclough tha se hetuesit po mbanin një “mendje të hapur” në lidhje nëse incidenti mund të jetë i motivuar në bazë të racës ose fesë.

Sulmi i dyshuar u bë pasi adhuruesit po mblidheshin në xhami për të shënuar muajin islam të Muharremit, një nga rastet më të shenjta për myslimanët shiitë.

“Duhet të jemi të kujdesshëm ndaj atyre që mund të kenë qëllime të këqija”, thuhet në deklaratën e xhamisë.

Harun Khan, sekretari i përgjithshëm i Këshillit Musliman të Britanisë, tha se ishte “mirënjohës ndaj Perëndisë që i riu nuk e humbi jetën”./Periskopi/

Enjoyed this video?
wwwwwwwwwww
"No Thanks. Please Close This Box!"