Historiani Nebi Dervishi fitues i çmimit “Ali Vishko” për vitin 2020

Janë me dhjetëra bashkëpunëtorë nga vendi ynë, nga Republika e Kosovës, nga Kosova Lindore dhe nga Republika e Shqipërisë, të cilët kanë dhënë më...

Kush osht Preshevari?

Kush osht Preshevari? Mu kon Preshevar do me thon mu kon shqiptar i ni vendi pa vend, pa vatër e pa shtet. Ni vend qi...

Lajm i mirë për Studeniçanin: “Tradita vazhdon” shpallet trashëgimi Etno Kulturore

Në fund të vitit 2019 me insistim të Ministrit të Kulturës, z. Hysni Ismaili dhe me vendim të Qeverisë së RVM u aprovua elaborati...

Kur do të kthehen ngjarjet kulturore në Maqedoni? Flet ministri Hysni Ismaili! (Video)

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili ka folur për Kulturën në Maqedoninë e Veirut në kohë pandemie. Ismaili në emisionin “10 Minuta” në Tv21 ka...

Bisedë me Xha Tefik Mullarexhën para se të ndërronte jetë: Dibra gjithmonë ka qenë...

Ibrahim Egriu: Bisedë me Xha Tefikun (Para se të ndërronte jetë) Të gjithë e njohin Xha Tefikun, të moshuar e të rinj. Eshtë...

Zjarri i pashuar arbëror

Shkruan: Bexhet Asani Shoqata Kulturore dhe Folklorike "Vëllezërit arbëreshë" nga Frasnita e Kozencës së Kalabrisë, u themelua në vitin 2016. Kryetar i Shoqatës njëzëri...

Botohet romani i ri i shkrimtarit Kim Mehmeti: Një simfoni me fjalë për Shkupin...

Me një subjekt të veçantë, me ngjarje e rrëfime të ethshme, një filozofi që të çon drejt njohjes së njeriut, atij të vërtetit, përballë...

Aktori Mirush Kabashi i sëmurë në karrocë, por nuk i mungon buzëqeshja

Mjeshtri i Madh, Mirush Kabashi është i sëmurë rëndë prej dy vitesh. Ai ka kryer radioterapi për kurim dhe në përfundim të saj, një punonjëse...

Në Greqi botohet Antologjia e tregimit ballkanik

Shtëpia botuese Literatus nga Selaniku, këtyre ditëve botoi Antologji e tregimit ballkanik, në të cilën u përfshinë 68 autorë nga Shqipëria, Kosova Maqedonia e...

Opinione