KID nisi aktivitetet

Klubi i Intelektualëve të Dervenit nisi aktivitetet e tij me tribunën me temë "Veçoritë etnokulturore të Dervenit". Studiues të ndryshëm, në këtë tribunë, prezantuan...

Një libër i munguar: ‘Plagët e “demokracisë” shqiptare’

(Shkëlzen Halimi: Manipulimi i emocionit apo tranzicioni (shqiptar) në labirint”, botoi Logos a, 2019, Shkup) Edhe pas tri dekadave në pluralizëm shoqëria shqiptare në Maqedoni...

Dymbëdhjetë projektet madhore të ministrit Hysni Ismaili nga radhët e AlternAtivA-së që kaluan në...

Qeveria dha pëlqimin për Programin e ndërtimit të objekteve të reja dhe rikonstruimin, sanimin dhe adaptimin e objekteve ekzistuese që i shfrytëzojnë institutet nacionale...

“Bardhësitë e atdheut”- Libri më universal – gjithëpërfshirës dhe më i kompletuar për heronjtë...

Afrim Mustafa, „BARDHËSITË E ATDHEUT, Enciklopedia e dëshmorëve të luftërave të UÇK-së 1997 - 2002“, botoi: Autori, Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së...

Ministri i Kulturës: Së shpejti do të hapet muzeu i pikturës Omer Kaleshi (Video)

Ministria e Kulturës tashmë ka një nismë serioze për hapjen e një muzeu të pikturës në Kërçovë për piktorin e njohur shqiptar Omer Kaleshi,...

Ismaili: Kemi rregulluar shumë padrejtësi në ministrinë e Kulturës (Video)

Me ardhjen e kuadrove të Partisë Alternativa në Ministrinë e Kulturës, minisri Hysni Ismaili thotë se janë zgjidhur shumë padrejtësi që kanë qenë prezente...

Qytetarët nuk ta bëjnë hallall nëse i zhgënjen (FOTO)

Asaf Ademi A e lexoni kete koment? E kjo eshte ajo cka presin njerezit prej meje. Kur them prej meje mendoj edhe prej juve. Nuk...

Pas përpjekjeve të mëdha, arritëm t’i sistematizojmë këta punëtorë që me vite i shërbyen...

Këta njerëz i takova së pari herë para gjashtë muajsh, kur e mora detyrën e Ministrit të Kulturës. Shumica e tyre, edhe pse kishin...

Sukses historik, filmi “Toka e mjaltit“ me dy nominime për Oskar

Filmi dokumentar “Toka e mjaltit” nga regjisorët Tamara Kotevska dhe Ljubomir Stefanov fitoi dy nominime për Oskar, për dokumentarin më të mirë dhe për filmin...

Poetja tetovare prezantohet në Itali

Atmosferë e ngrohtë e mikëpritëse në Shollën shqipe “Nëna Terezë” në San Benedetto del Tronto rajoni i Ascoli Piceno-s në Itali. Në praninë e...

Opinione